Kratki kominkowe – czym właściwie są?
Kratki kominkowe – czym właściwie są? Aby zrozumieć, na czym polega jego działanie, musimy spojrzeć na budowę całej instalacji. Kominek działa w następujący sposób. Drewno spalane w palenisku ogrzewa wkład kominkowy, który z kolei ogrzewa otaczające go powietrze. Ogrzane powietrze unosi się ku górze przez przewody, trafiając do pomieszczeń, w których usytuowane są kratki kominkowe.
Wydostawanie się ciepłego powietrza na zewnątrz jest koniecznością do prawidłowego i bezpiecznego działania instalacji kominkowej. Przegrzanie się elementów może skutkować zniszczeniem całej instalacji. Ważne jest dobranie odpowiedniej wielkości kratki kominkowej, która zagwarantuje odpowiednie natężenie przepływu powietrza i odpowiedni odbiór energii z wkładu kominkowego. Kratka kominkowa zabezpiecza również elementy regulacyjne, okapy lub inne elementy, przed niepożądanym dostępem. Aby poprawnie wyliczyć wielkość potrzebnej kratki, należy wziąć pod uwagę kilka zmiennych, a mianowicie: budowę instalacji, moc wkładu oraz jego wymiary. Każdy element w instalacji może stawiać opór przepływającemu powietrzu.
Wybranie odpowiedniego specjalisty, który wskaże kratkę idealnie nadającą się do naszego kominka, może oszczędzić Nam mnóstwa nerwów, nie mówiąc już o straconych pieniądzach. Warto zamontować kilka kratek w kominku, po obu stronach obudowy, na górze i na dole, takie, które pozwolą na doprowadzenie chłodnego powietrza do ogrzania, jak i do odprowadzenia tego ogrzanego. Kratka powinna również być wykonana z materiału odpornego na wysokie temperatury z wnętrza. Kratki kominkowe powinny być również regularnie czyszczone, aby zapewniały bezproblemowy przepływ powietrza.