Szlak rowerowy Orlich Gniazd
Jura Krakowsko-Częstochowska to jeden z najpiękniejszych regionów Polski. Widać, że jeden ze szlaków rowerowych przebiega przez tę wysoczyznę położoną między Częstochową a Krakowem. To kraina skalistych wzgórz, zalesionych wzgórz, jaskiń, wapiennych wychodni i wąwozów, wyjątkowa pod względem krajoznawczym, przyrodniczym i historycznym. Ma 160 kilometrów długości, a szerokość waha się od kilku kilometrów na północnych krańcach do prawie 40 kilometrów w południowej części. Północną granicą z Wyżyną Wieluńską (Wyżyna Wieluńska) jest przełom Warty w okolicach Częstochowy, południowa część Wisły. Szlak ma niespełna 190 km długości, ale wiedzie wśród ruin i zamków pamiętających czasy pierwszej polskiej dynastii (Piastów). Krajobrazy tego szlaku zapierają dech w piersiach.
Orle Gniazda to nazwa systemu średniowiecznych zamków, położonych w trudno dostępnych miejscach Wyżyny Jurajskiej. Zamki te należą do najstarszych w Polsce. Zamki i wieże strażnicze budowane na szczytach wzgórz w celu obrony ówczesnej stolicy – Krakowa oraz terenów przygranicznych w początkach państwa polskiego. Podobnie jak orły budowały gniazda w trudno dostępnych miejscach, tak zamki były usytuowane na wąskich skałach, co bardzo utrudniało ich inwazję. Znajdują się one głównie na Szlaku Orlego Gniazda wytyczonym w 1950 roku.
Szlak Orlich Gniazd jest oznaczony znakami typu R1. Rower na białym tle z czerwonym paskiem stawiany jest głównie na talerzach, ale też drzewach czy płotach. Na trasie można zobaczyć tabliczki z liczbą kilometrów do najbliższego miasta oraz tablice z odległością i kierunkiem dojazdu do okolicznych atrakcji turystycznych jury krakowsko częstochowskiej.