Patent europejski – szczegóły
Patent europejski to dokument, który opiera się na podobnych zasadach jak patent krajowy. Celem patentu europejskiego jest ochrona dóbr intelektualnych osób fizycznych i prawnych na terenie 38 państw położonych w Europie. O patent europejski ubiegają się więc interesanci, którzy chcą zabezpieczyć swój wynalazek przed wykorzystywaniem go przez osoby nieuprawnione bez wiedzy lub zgody właściciela patentu europejskiego. Za sprawą tego właściciele patentów europejskich nie narażają się na szkody wizerunkowe oraz finansowe.
Jak uzyskać patent europejski? Podobnie jak w przypadku wielu spraw administracyjnych czy urzędowych, tak samo w kwestii ubiegania się o patent europejski proces jest złożony. Przede wszystkim chcąc uzyskać patent europejski, należy sporządzić, a następnie złożyć u stosownego organu wniosek o patent europejski. Informacje, które powinny znaleźć się w każdym formularzu o wniosek europejski zostały zamieszczone w Konwencji o udzielaniu patentów europejskich oraz regulaminie wykonawczym. Mowa przede wszystkim o dokładnym opisie wynalazku, a także danych osoby składającej wniosek o patent europejski.
Patent europejski – szczegóły
O patent europejski może ubiegać się każda osoba i firma, bez względu na posiadane obywatelstwo, miejsce zamieszkania czy lokalizację prowadzonej firmy. Aby jednak patent europejski był prawomocny na terenie danego kraju, należy sporządzić go w języku urzędowym określonego państwa. Bardzo istotną kwestią jest także fakt, że bez względu na język treści formularza patentu europejskiego, składanego w Europejskim Urzędzie Patentowym, w wyznaczonym odgórnie czasie konieczne będzie przetłumaczenie go na jeden z trzech języków urzędowych EUP – niemiecki, francuski lub angielski.
Wniosek o patent europejski można skierować do krajowego Urzędu Patentowego, który następnie w imieniu interesantów przekaże komplet dokumentów do rozpatrzenia Europejskiemu Urzędowi Patentowemu. Nieodłączną kwestią wynalazków stworzonych w dziecinie techniki, na które chce uzyskać się patent europejski, jest oczywiście innowacyjność, posiadanie poziomu technicznego oraz zdolność do przemysłowego zastosowania.
Patenty europejskie – od czego zacząć?
Kiedy są Państwo zdecydowani, aby złożyć wniosek o patent europejski, warto skorzystać z pomocy doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów z zakresu patentów europejskich oraz ochrony własności intelektualnej osób fizycznych i firm. Przede wszystkim doskonale przygotowani merytorycznie rzecznicy z kancelarii patentowej zagwarantują sprawną obsługę wniosków o patent europejski. Z uwagi na dokładność formularza, proces uzyskiwania patentu europejskiego nie wydłuży się. Nasza kancelaria działa kompleksowo, dlatego możemy zapewnić kontrahentom nie tylko wsparcie podczas wnioskowania o patent europejski, ale także zająć się kwestią tłumaczeń, monitorowaniem rynku czy przedłużaniem licencji, którą należy odnawiać po upływie 12 miesięcy po otrzymaniu patentu europejskiego. Zapraszamy do kontaktu, aby ustalić szczegóły współpracy.