Druk fleksograficzny – co to takiego?
Dzisiejsza technologia rozwija się bardzo szybko. Jednak nie tylko ona. Druk również poszedł bardzo do przodu. Jedną z najszybciej rozwijających się metod drukarskich jest druk fleksograficzny. Jednak co to takiego? Dla zainteresowaych – kilka słów o druku.
Druk fleksograficzny – kilka słów wyjaśnienia
Druk ten od innych różni się formami, które się wykorzystywane przy procesie produkcyjnym. Zwykle używa się płasik form, jednka tutaj wykorzystano elastyczne i giętkie formy, które są stworozne między innymi z polimerów czy kauczuga syntetycznego. Dzięki takiemu rozwiązaniu ta medota jest bardzo uniwersalna i możliwa do wykorzystania przy na przykład nietypowych krztałtach. Kolejną różnicą jest wykorzystane w druku fleksograficznym innych farb – mają one niską lepkość i są szybkoschnące. Przełożyło się to na szybkość produkcji, więc również na zmniejszeniu jej kosztów.
Gdzie jednak wykorzystuje się taki druk? Druk fleksograficzny jest idealny do nadruków na materiałach i opakowaniach o nietypowych kształtach. Przykładami tutaj mogą być nadruki na reklamówkach czy obrazki na plastikowych opakowaniach. Jednak nie tylko. Nadruki na kartonach czy tekturach również wykonuje się tą metodą. Wszystkie kartony mleka, proszki do prania czy pudełka z mrożoną pizzą zostały wykonane tym drukiem. Jest to druk, który ma przed sobą jeszcze wiele możliwości i bardzo obiecującą przyszłość.