mała architektura miejska

W mieście jak na jego obrzeżach pojawiają się często budowle przeznaczone zarówno do zamieszkania jak i do użytku publicznego – mała architektura miejska .  Te zarezerwowane do prywatnego użytkowania są zarezerwowane dla ich właścicieli i bez ich zgody nie można się do nich dostać i użytkować.

Natomiast inaczej jest w przypadku małej architektury miejskiej do której ma dostęp każdy obywatel. Wśród obiektów tego typu, które są zagospodarowaniem miast można wyróżnić np. publiczne skateparki, place zabaw dla dzieci, huśtawki, trzepaki, obiekty kultu religijnego, obiekty architektury ogrodowej, ławki oraz piaskownice.

Za ich utrzymanie odpowiada miasto i przeprowadza systematyczne konserwacje. Jak wiadomo np. gdy dziecko po wyjściu z przedszkola jest zmęczone, jego największym pragnieniem jest chwila zabawy czy to samemu, czy to z rówieśnikami na świeżym powietrzu. Relaks sprzyja każdemu i dobrze to rozumieją rodzice, którzy w swoim dzieciństwie byli w podobnej sytuacji.

Obiekty tego typu  spełniają funkcję publiczną i zapewniają sprawne funkcjonowanie aglomeracji miejskiej zapewniając dostęp do podstawowych funkcji związanych z obsługa czy to budynku mieszkalnego, przedszkola czy szkoły.

Jest i zawsze będzie to potrzebne, gdyż jak wiadomo typowe gospodarstwo domowe nie jest w stanie zapewnić sobie wszystkiego, a obowiązkiem gminy w której mieszkamy jest zapewnienie komfortu mieszkania.

Dość dobrym sygnałem jest to, że władze miast biorą coraz większą odpowiedzialność za to co się dzieje w sektorze publicznym i wywiązuję się ze swoich obowiązków,. Dowodem tego są np. pojawiające się coraz częściej publiczne siłownie na świeżym powietrzu, które umożliwiają czerpanie radości z wysiłku fizycznego sprzyjającemu dobremu zdrowiu.

Tak więc nie bądźmy obojętni na przypadki, gdy widzimy gdy ktoś niszczy nasze dobro publiczne. Reagujmy na to i dbajmy o to, by funkcjonowanie w mieście było na jak najwyższym poziomie. Każdemu wyjdzie to na zdrowie i przysporzy mniej zmartwień , a więcej korzyści.

Udostępnij: