Patent europejski – co warto wiedzieć?
Patent europejski nadawany jest przez Europejski Urząd Patentowy, którego siedziba mieści się w Niemczech. Patent europejski opiera się na tych samych zasadach co patent krajowy, z tą różnicą, iż obowiązuje także poza granicami Polski. Kiedy należy ubiegać się o patent europejski? Przede wszystkim w momencie, gdy pomysłodawcy innowacyjnego wynalazku chcą ochronić go przed bezprawnym wykorzystywaniem przez inne postronne osoby. Patent europejski będzie zapobiegał stratom finansowym oraz wizerunkowym.
Osoby, które chcą ubiegać się o patent europejski, powinny zgłosić się do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z gotowym formularzem. Następnie krajowy organ przekaże wniosek o patent europejski do Europejskiego Urzędu Patentowego. Patent europejski przyznawany jest w oparciu o zasady zapisane w Konwencji o udzielaniu patentów europejskich, powstałej w 5.10.1973 roku. Formularz, za pomocą którego wnioskuje się o przyznanie patentu europejskiego, może być przygotowany w języku polskim, jednak należy mieć na uwadze, iż w określonym terminie wymagane jest złożenie wniosku o patent europejski w jednym z języków urzędowych EUP – niemieckim, angielskim albo francuskim.
Patent europejski – co warto wiedzieć?
Proces wnioskowania o przyznanie patentu europejskiego jest wieloetapowy. W pierwszym kroku powinno się zapoznać z „Poradnikiem wynalazcy”, w którym znajdują się dokładne zasady, jak postępować w przypadku ubiegania się o patent europejski. Poradnik dostępny jest nieodpłatnie na stronie krajowego Urzędu Patentowego. Następnie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, dokładnie opisując dany wynalazek, wskazać jego zastosowanie oraz rysunki, a także przedstawić pomysłodawcę. Ważnym elementem jest również skompletowanie niezbędnych dokumentów, które dołącza się do wniosku o patent europejski.
O patent europejski w Urzędzie Patentowym może ubiegać się każda osoba fizyczna oraz przedsiębiorca – bez znaczenia, gdzie zamieszkuje oraz gdzie znajduje się siedziba firmy, o ile takową prowadzi. Wniosek o patent europejski można przekazać osobiście w krajowym Urzędzie Patentowym, a także wysłać go za pośrednictwem poczty elektronicznej lub tradycyjnej. Mimo to, iż wnioskować o patent europejski można bez pośredników, warto skorzystać z pomocy licencjonowanych rzeczników z Kancelarii Patentowej. Dlaczego? Przede wszystko zaoszczędzą Państwo sporo cennego czasu na przygotowywanie i tłumaczenie wniosku o patent europejski, a także zyskają gwarancję sprawnego załatwienia sprawy.
Patent europejski – Kancelaria Patentowa
Wykwalifikowani i doświadczeni rzecznicy z Kancelarii Patentowej świadczą kompleksowe usługi związane z patentami europejskimi. Przede wszystkim zajmiemy się sporządzaniem wniosków o patent europejski i doradzimy w kwestiach z tym związanych. W Państwa imieniu dostarczymy również formularz o patent europejski do krajowego Urzędu Patentowego i będziemy monitorować, jak rozwija się sprawa, gdy dokumenty zostaną przekazane do organu w Monachium. Oferujemy również tłumaczenie patentów europejskich, a także doglądanie okresu trwania licencji, aby po upływie 12 miesięcy od razu przedłużyć ochronę patentu europejskiego. Zachęcamy do kontaktu!