Przybliżone badanie i analiza gruntu pod fundament

Wybór rodzaju fundamentu pod przyszły dom to odpowiedzialne zadanie. Większość osób budujących samodzielnie wybiera fundament na zasadzie „taniej” lub „jak sąsiedzi”. Jednym z najpopularniejszych rodzajów fundamentów dla wiejskiego domu jest płytkie wylewanie monolitycznego lub prefabrykowanego fundamentu. Jest to jeden z najbardziej niedrogich rodzajów fundamentów dla domu wiejskiego. Jest to fundament listwy, który rzemieślnicy i gastarbeiterzy „umieją zbudować”. Badanie gruntu pod budowę domu można przeprowadzić na wszystkich etapach budowy.

Najważniejsze pytania przy budowie domu

Zadaj sobie pytanie, jak często słyszałeś o tym, że w czyimś domu zacięły się drzwi, że dom „źle się trzyma”, że pojawiły się pęknięcia w fundamentach lub ścianach? Powodem tego jest brak osądu w wyborze odpowiedniego rodzaju fundamentu lub brak przeprowadzonego badania gruntu pod budowę domu. Zgodnie z przepisami budowlanymi nie zaleca się wykonywania prefabrykowanego fundamentu pasowego na gruntach sypkich, słabych, nasyconych i plastycznych, przy wysokim poziomie wód gruntowych oraz na stoku o rzeźbie terenu. Zarówno prefabrykowane, jak i wylewane fundamenty pasmowe nie powinny być budowane na gruntach organicznych, takich jak muł, torf lub sapropel. Czy wiesz zatem, jakie gleby masz na swojej działce i czy możesz na nich zbudować fundament listwowy?

Drugie ważne pytanie brzmi: Jak szeroki powinien być fundament w stosunku do nośności gruntu pod fundamentem? Aby odpowiedzieć na te pytania, należy przeprowadzić badanie gruntu pod budowę domu, który ma być wykorzystany do budowy przyszłego fundamentu. Żaden architekt nie zaprojektuje fundamentów budynku, dopóki nie będzie wiedział wszystkiego o właściwościach gruntu, na którym będzie spoczywał fundament.

Udostępnij: