Typologia i charakterystyczne elementy nowoczesnych skanerów kodów kreskowych
Do działania skanerów kodów kreskowych wykorzystywana jest metoda skanowania, podczas której cienka wiązka laserowa przesuwa się po linii odczytywanego kodu, oświetlając go, a w następnej kolejności światło to jest odbijane przez jasne elementy kodu i pochłaniane przez ciemne kreski lub pola. Odczyt następuje przy użyciu fotodiody, gdzie ważnym czynnikiem jest czas trwania zakodowanych impulsów, które są odczytywane przez specjalny dekoder czytnika i wyświetlane w formie liter, cyfr lub innych znaków przesyłanych do komputera.
Typologia skanerów kodów kreskowych
Skanery kodów kreskowych można podzielić według sposobu komunikacji, spośród których wyróżnia się skanery stacjonarne, które doskonale radzą sobie zarówno z kodami drukowanymi na papierze, jak i z kodami wyświetlanymi na ekranie LCD i zapewniają skanowanie wielokierunkowe, skanery kodów kreskowych bezprzewodowe, które są zaopatrzone w urządzenie Bluetetooth oraz skanery przemysłowe, które są przystosowane do pracy w trudnych warunkach i cechują się wytrzymałą, szczelną, odporną na odkształcenia mechaniczne konstrukcją.
Innym odniesieniem podziału skanerów kodów kreskowych jest technika czytania kodów. Można tu wyróżnić skanery diodowe, w których elementem odczytującym są diody LED, nowoczesne skanery laserowe, które do odczytu wykorzystują wiązkę laserową oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne o wysokiej technologii skanery linear imager.
Obecnie na rynku można spotkać również inteligentne skanery kodów kreskowych, które stanowią pomost pomiędzy sprzętem a oprogramowaniem. Dzięki zastosowaniu nowoczesnego oprogramowania użytkownicy tych skanerów mogą automatycznie korzystać z najlepszej dostępnej metody przetwarzania kodów kreskowych.