Ochrona patentowa w UE
Patenty są kluczowym narzędziem zachęcającym do inwestowania w innowacje i ich rozpowszechniania. Komisja Europejska stale monitoruje potrzebę i skutki prawodawstwa związanego z patentami w całej UE. Pracuje nad wprowadzeniem oszczędnej, skutecznej i jednolitej ochrony patentowej w całej Europie i poszukuje środków mających na celu poprawę wykorzystania patentów.
Patenty – bodziec do innowacji
Patent to tytuł prawny, który można przyznać na każdy wynalazek o charakterze technicznym, pod warunkiem że jest nowy, zawiera „poziom wynalazczy” i nadaje się do przemysłowego zastosowania. Patent może dotyczyć sposobu, w jaki rzeczy działają, co robią, z czego są zrobione i jak są wykonane. Każdy może ubiegać się o patent. Daje właścicielowi prawo do uniemożliwienia innym wytwarzania, używania lub sprzedaży wynalazku bez pozwolenia. Patenty zachęcają firmy do dokonywania niezbędnych inwestycji w innowacje i stanowią zachętę dla osób fizycznych i firm do poświęcania środków na badania i rozwój. Patenty również implikują ujawnienie chronionego wynalazku. To sprzyja rozpowszechnianiu innowacji.
Obecnie wynalazki (techniczne) mogą być chronione w Europie albo patentami krajowymi, udzielanymi przez właściwe krajowe organy ds. Własności intelektualnej w krajach UE, albo patentami europejskimi przyznawanymi centralnie przez Europejski Urząd Patentowy .
Działania Komisji
Reforma patentów: jednolity patent
Komisja aktywnie uczestniczy we wdrażaniu pakietu patentowego. Kiedy wejdzie w życie, ustanowi patent europejski o jednolitym skutku i nowy sąd patentowy. Jednolity patent to tytuł prawny, który zapewni jednolitą ochronę we wszystkich krajach uczestniczących w jednym kroku, zapewniając ogromne korzyści kosztowe i zmniejszając obciążenia administracyjne. W ramach pakietu utworzony zostanie również Jednolity Sąd Patentowy, który będzie oferował jedną, wyspecjalizowaną jurysdykcję patentową z wyłączną kompetencją w zakresie europejskich sporów patentowych.
Jednolita ochrona patentowa
Wzór użytkowy
Wzór użytkowy to zarejestrowane prawo, które daje posiadaczowi wyłączne prawo do korzystania z wynalazku technicznego. W niektórych krajach wzory użytkowe są czasami nazywane „drobnymi patentami” lub „patentami innowacyjnymi”. Chociaż nie ma ogólnounijnej ochrony wzorów użytkowych, Komisja monitoruje skutki gospodarcze przepisów dotyczących wzorów użytkowych.
Wzór użytkowy
Dodatkowe świadectwa ochronne
Dodatkowe świadectwa ochronne (SPC) to prawo własności intelektualnej, które służy jako rozszerzenie prawa patentowego. ChPL zostały stworzone na mocy prawodawstwa UE, aby zrównoważyć utratę ochrony patentowej na środki farmaceutyczne i środki ochrony roślin, która występuje z powodu długotrwałych testów i prób klinicznych, których te produkty wymagają przed uzyskaniem pozwolenia na dopuszczenie do obrotu.
Dodatkowe świadectwa ochronne
Wynalazki biotechnologiczne
Zasady dotyczące zakresu i ograniczeń ochrony patentowej wynalazków biotechnologicznych są zharmonizowane w UE na mocy dyrektywy 98/44 / WE w sprawie ochrony prawnej wynalazków biotechnologicznych. Wynalazki biotechnologiczne dotyczą produktów składających się z materiału biologicznego lub go zawierających, lub procesów, za pomocą których wytwarza się, przetwarza lub wykorzystuje materiał biologiczny. Takie wynalazki posiadają zdolność patentową, jeżeli spełniają ogólne wymagania zdolności patentowej, tj. Nowość, wynalazczość i możliwość zastosowania przemysłowego.
Ochrona wynalazków biotechnologicznych
Zwiększenie wykorzystania patentów
Unia Innowacji Komunikacja który nakreśla strategię średniookresową dla innowacji w UE zawiera zobowiązanie do poprawy ekonomicznego wykorzystywania praw własności intelektualnej. Aby wypełnić to zobowiązanie, opublikowano dokument roboczy służb Komisji „W kierunku lepszej waloryzacji patentów na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia” (186 kB).
W dokumencie przedstawiono i przeanalizowano główne przeszkody, jakie europejskie przedsiębiorstwa, zwłaszcza małe i średnie przedsiębiorstwa, napotykają przy wykorzystywaniu istniejących patentów, zwłaszcza tak zwanych „nieaktywnych patentów”. Przedstawia również krótko-, średnio- i długoterminowe opcje lepszego wykorzystania nieaktywnych patentów. Niniejszy dokument roboczy służb Komisji służy jako podstawa do dyskusji na temat potrzeby i sposobów usprawnienia wykorzystywania patentów.
Wykorzystywanie własności intelektualnej do innowacji przemysłowych
W ramach projektu „Wykorzystanie własności intelektualnej do innowacji przemysłowych” przetestowano projekt instrumentu politycznego, który zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju nowej działalności w oparciu o przejęcie zewnętrznej własności intelektualnej, w tym niewykorzystanych opatentowanych wynalazków. Okazało się, że można opracować instrument polityki w celu zwiększenia wykorzystania zewnętrznej własności intelektualnej przez małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP), koncentrując się na świadomości i kosztach transakcji.
Proponowana polityka ma na celu:
- wspierać MŚP w nabywaniu ich zewnętrznych praw własności intelektualnej
- zwiększanie świadomości i zapewnianie narzędzi organizacjom doradczym i wspierającym MŚP
- zwiększać świadomość wśród MŚP.
Projekt pokazał również, że nie jest możliwe opracowanie polityki skoncentrowanej wyłącznie na nieaktywnych patentach. Najlepiej jest wdrażać ten instrument na poziomie regionalnym lub krajowym, ponieważ większość wsparcia dla MŚP jest zarządzana na tych poziomach i oferuje korzyści nieodłącznie związane z bliskością.